sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Masu medijiem > Institūcijas un invaliditāte: - cilvēktiesību jautājums pastāvīgās aprūpes iestādēs Drukāt
Institūcijas un invaliditāte: - cilvēktiesību jautājums pastāvīgās aprūpes iestādēs
Informācija plašsaziņas līdzekļiem
Rīgā, 2011.gada 13.jūnijā
 

Institūcijas un invaliditāte: - cilvēktiesību jautājums pastāvīgās aprūpes iestādēs


Slikta izturēšanās pret cilvēkiem ar invaliditāti slēgta tipa iestādēs vai pastāvīgās aprūpes institūcijās ir nepieņemama. Eiropas cilvēku ar invaliditāti kustība (EDF) turpina ietekmēt lēmumu pieņēmējus šajā sfērā, prasot likvidēt institucionalizācijas praksi un veicināt iespēju dzīvot sabiedrībā.
Kaut arī lielākā daļa vainīgo tika arestēti pēc BBC Panorāmas programmas, kas š.g.31.maijā atklāja, ka virknē pastāvīgās aprūpes iestāžu no sistemātiskas vardarbības cieš cilvēki, kam ir mācīšanās traucējumi, EDF pauž satraukumu. Aprūpes iestāžu iemītnieki regulāri tiek bez iemesla sodīti, viņus ieslogot un iebiedējot – šāds fakts ir konstatēts privātajā Winterbourne View aprūpes iestādē netālu no Bristoles, Apvienotajā Karalistē. Izmantojot slēpto kameru, slepenais reportieris nofilmējis skatus no iestādes ikdienas, kur aprūpes personāls pastāvīgi izsmēja, spārdīja, pļaukāja un pazemoja iestādes iemītniekus.
Yannis Vardakastanis, EDF Prezidents, uzsvēra : “Eiropas Forums cilvēkiem ar invaliditāti uzskata, ka varmācīgu izturēšanās pret cilvēkiem ar invaliditāti pastāvīgās aprūpes iestādēs ir ārkārtīgi nopietna problēma. Cilvēki, kam visvairāk vajadzīga aizstāvība un aprūpe, tiek izolēti vietās, no kurienes viņu balsis sabiedrībai nav dzirdamas. Un tas, kas notiek aiz šīm slēgtajām durvīm, ir necilvēcīgi. Cilvēka cieņu pazemojošā izturēšanās, kurai bieži tiek pakļautas personas ar invaliditāti, ir smags viņu cilvēktiesību pārkāpums.”
Institucionalizācija ir acīmredzama cilvēktiesību problēma visās ES dalībvalstīs. Institucionalizāciju raksturo antihumāna vide, nomierinošu līdzekļu pielietošana, ieslodzīšana karcerī un fiziska savaldīšana. Iemītniekiem ir liegtas arī izvēles tiesības. Eriks Olsens, EDF valdes loceklis, kurš darbojas Bijušo psihiatrijas lietotāju un psihiatriju pārcietušo personu Eiropas tīklā (European Network of (ex-) Users and Survivors of Psychiatry (ENUSP), paziņoja: “Cilvēku ar invaliditāti ievietošana valsts un privātajās institūcijās nav tikai Apvienotās Karalistes sociālās aprūpes sistēmas problēma; šis gadījums ir tikai viens piemērs. Mūsu rīcībā esošie fakti liecina, ka simtiem tūkstošu cilvēku visā ES dzīvo ilglaicīgās aprūpes iestādēs. Turklāt mēs esam konstatējuši, ka patiesībā tā ir problēma, ko ES vēl aizvien sekmē ar struktūrfondu finansiālajiem līdzekļiem, izmantojot tos veco institūciju atjaunošanai un jaunu izveidošanai. ANO Konvencijas īstenošana dzīvē ir vienīgais šīs situācijas risinājums.”
Vienīgais risinājums ir iespēja dzīvot kopienā
2010. gada decembrī ES pieņēma ANO Konvenciju par cilvēku ar invaliditāti tiesībām, kur stingri noteikts, ka iespējas dzīvot kopienā pieder pie cilvēka pamattiesībām (19. pants). Balstoties uz šo spēcīgo juridisko pamatu, EDF cīnās par cilvēku ar invaliditāti deinstitucionalizāciju un pieprasa veicināt pāreju uz augstas kvalitātes aprūpi, ko persona ar invaliditāti var saņemt, dzīvojot kopienā.
Dažas ES valstis pareizi izmanto struktūrfondu līdzekļus, lai veicinātu pāreju uz kopienā pieejamu pakalpojumu saņemšanu. Tāpēc EDF aicina dalībvalstis pārtraukt izmantot ES naudu pastāvīgās aprūpes institūciju finansēšanai. Mēs arī gribam, lai Eiropas Komisija nodrošina, ka nekāda nauda netiktu investēta projektos, kuru mērķis ir rekonstruēt šādas iestādes. 80 miljoni eiropiešu ar invaliditāti grib baudīt savu cilvēcisko cieņu un savas pamattiesības.
 
 

93% no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.
 
Šis raksts ir veidots ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par ievietotās informācijas saturu atbild LCĪVSO SUSTENTO.

 
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5235404