sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Projekti - iepirkumi > SUSTENTO atbalstītie projekti > „Viss par bitēm, medu un mūsu veselību” Drukāt
„Viss par bitēm, medu un mūsu veselību”

Projekta video reportāžas

Projekta „Viss par bitēm, medu un mūsu veselību” mērķis bija veicināt biedru izpratni par veselīga dzīvesveida iespējām, sekmēt viņu motivāciju mainīt ierasto dzīves veidu, kas palīdzētu uzlabot personas fizisko un garīgo veselības stāvokli.

 

Biedrība „Gaismas stars”, izveidojot dienas aprūpes centru, sniedz klientiem daudzveidīgus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un iespēju mērķtiecīgi pavadīt brīvo laiku, īpašu uzmanību pievēršot arī veselības veicināšanas jautājumiem.

 

Lielākai daļai psihiatrijas pakalpojumu lietotājiem ilgstoši ir jālieto dažāda veida medikamenti, kuri rada nepatīkamas blakusparādības, līdz ar to, lai saglabātu fizisko veselību un uzturētu stabilu garīgo veselību, svarīgi ir ievērot veselīga dzīvesveida principus. Jāatzīst, ka tikai nedaudzi no Dienas centra klientiem ir motivēti sekot līdzi veselīgam dzīves ritmam, kā arī prot novērtēt dabas un dabas produktu dziednieciskās īpašības un izmantot to ikdienā, kas bieži vien ir alternatīva medikamentiem un hospitalizācijai.

Ņemot vērā, ka personām ar garīgās veselības problēmām ir raksturīga sociālā norobežošanās, apātija, gribas un interešu trūkums, depresija, suicidālas domas un rīcība, viņiem jo īpaši grūti ir rast gribasspēku, lai mainītu ierastos paradumus un cīnītos par labāku dzīves situāciju. Līdz ar to, jebkuras aktivitātes, kas ir pasniegtas radošā un interesantā veidā, palīdz gūt pozitīvas emocijas, veicina motivāciju un sniedz iedvesmu jaunām nodarbēm.

2009.gadā ar SUSTENTO atbalstu īstenotais projekts „Esi vesels” bija orientēts uz bioloģisko saimniecību, ārstniecisko augu un zāļu tēju iepazīšanu un veselīga dzīvesveida pamatprincipu apgūšanu, kas biedriem sniedza daudz jaunu zināšanu un motivāciju mērķtiecīgāk plānot savas dienas aktivitātes. Turpinot veiksmīgi iesākto tematiku, projektā „Viss par bitēm, medu un mūsu veselību” akcents tika likts uz medus dziednieciskajām īpašībām un bišu pamācošo dzīvesveidu. Projektā tika organizētas teorētiskas un praktiskas nodarbības, kā arī aktīvās atpūtas brauciens, kas sniedza gan jaunas zināšanas, gan iespēju apskatīt brīnišķīgas vietas, elpot veselīgu meža, jūras gaisu un vienkārši jauki pavadīt brīvo laiku.

 

Viens no projekta mērķiem bija arī dalībnieku socializācijas veicināšana – uzlabojot kopējo veselības stāvokli, rosināt viņu vēlmi būt arī noderīgam, atbildīgam un pilnvērtīgam sabiedrības loceklim. Nenoliedzami sabiedrībā valda dažādi stereotipi, diskriminācija un neiecietība pret cilvēkiem, kuri ārstējas pie psihiatra vai psihoneiroloģiskajās slimnīcās, bet daudz kas ir atkarīgs arī no paša cilvēka – cik atvērts un pozitīvs viņš ir attiecībā pret apkārtējiem, cik motivēts viņš ir rūpēties par sevi un iekļauties sabiedriskajā dzīvē.

 

Projekta mērķgrupa bija biedrības „Gaismas stars” biedri un piederīgie, kopumā 42 personas.

Projekta sākuma posmā dienas aprūpes centra telpās tika organizētas divas teorētiskas un praktiskas nodarbības - „Mācies no bitēm” un „Medus gudrības”.

 

Nodarbībā „Mācies no bitēm” tika pārrunātas tēmas - čaklums, ģimeniskums, pacietība.

Nodarbībā „Medus gudrības” tika organizētas teorētiskas nodarbības un praktiskas aktivitātes par tēmām:

        medus veidi,

        šūnu medus, bišu maize un ziedputekšņi,

        kā iegādāties un glabāt medu,

        kā noteikt medus kvalitāti,

        medus ēdienos,

        medus dziednieciskās īpašības,

        medus skaistumkopšanā.

Dalībniekiem bija iespēja gūt jaunu informāciju par minētajām tēmām, kā arī praktiski mācīties noteikt dažādus medus veidus un kvalitāti, izmantot to gatavojot ēdienu, iepazīties ar citiem biškopības produktiem u.c.

Nodarbības vadīja biškopības speciāliste.

 

Gūstot priekšzināšanas par bitēm un medu dalībniekiem, bija iespēja papildināt zināšanas, gūt jaunas atziņas un fiziski izkustēties, dodoties divu dienu aktīvās atpūtas braucienā.

Pirmajā dienā tika apmeklēts Laumas dabas parks, kurā varēja iepazīties ar bišu valstības noslēpumiem - zinoša gida pavadībā bija iespējams iejusties bites lomā, lienot cauri putekšņu uztvērējam, apgūt seno dravnieku medus iegūšanas prasmi, kā arī tika dota iespēja ietērpties speciālos aizsargtērpos un pieredzējuša bitenieka vadībā iepazīties ar dzīvas bišu saimes smaržu un darbošanos.

 

Naktsmītne bija gleznainā vietā, Lielā Nabas ezera krastā – kempingā „Nabītes”, kur dalībniekiem bija iespējams iet pastaigā gar ezeru vai doties izbraukumā ar katamarānu. Vakarā tika pārrunāti dienas notikumi pie ugunskura.

 

Aktīvās atpūtas brauciena otra diena tika pavadīta Ventspilī, veltot to pastaigām un fiziskām aktivitātēm. Tika apskatīta Dienvidu mola promenāde – varēja izpētīt kuģi „Azova”, kāpt pa ķēžu krēslu, skatu tornī aplūkot plašās pludmales ainavas, izstaigāt molu un iepazīties ar Govi - Matrozi. Dalībniekiem bija arī iespēja doties ekskursijā ar kuģīti „Jēkabs Hercogs” un vērot, kā Venta ietek jūras vārtos.

 

Projekta noslēguma posmā dienas aprūpes centra telpās tika organizēta „Radošā bišu un medus darbnīca”, kurā dalībnieki sniedza savu vērtējumu par projektu un ar dažādu materiālu palīdzību varēja paust gūtās emocijas, atspoguļot spilgtākās atmiņas. Dalībniekiem bija iespēja zīmēt, krāsot, veidot, līmēt, dzejot u.tml. visu, kas attiecas uz projekta tēmu. Radītie darbi un fotogrāfijas ir izstādīti biedrības telpās, kas palīdz ilgāk uzturēt atmiņā projekta aktivitātes. Informācija par projektu publicēta arī biedrības mājas lapā: www.gaismasstars.lv

Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5120338