sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Masu medijiem > Par invaliditāti bez barjerām Drukāt
Par invaliditāti bez barjerām
Latvijas Cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO ir sagatavojusi praktisku mācību materiālu par īpašajiem invaliditātes jautājumiem, kā arī par civilizācijas vēsturisko skatījumu uz invaliditāti līdz pat mūsdienām.
Grāmata „Par invaliditāti bez barjerām” ir tapusi projekta ietvaros, tomēr tās nepieciešamība ir izjusta kopš SUSTENTO pastāvēšanas. Tās saturs ļauj cilvēkiem ar invaliditāti un tiem, kas ar to saskaras ikdienā vai savas profesijas ietvaros, saņemt atbildes uz jautājumiem par iemesliem, kāpēc joprojām tik grūti ir saprast, ka pilnīgi visiem cilvēkiem cilvēciskās vajadzības ir vienādas.
Izejot no projekta mērķa – sagatavot apmācību materiālu profesionāļiem darbam ar trešo valstu piederīgajiem, bija vienreizēja iespēja likt ikvienam, aizdomājoties par iebraucējiem, ar redzošākām acīm paskatīties uz invaliditātes jautājumiem kopumā mūsu sabiedrībā un pasaulē vispār.
Lai gan pagaidām Latvijā ir salīdzinoši neliels trešo valstu valstspiederīgo skaits, tomēr tam ir nepārprotama tendence pieaugt. Kā rāda citu valstu statistika un pētījumi, visbiežāk šiem cilvēkiem ir lielākas veselības problēmas nekā vidēji sabiedrībā, kurā viņi tiek uzņemti, kā dēļ pat ir nosakāma invaliditāte. Tam atrodami vairāki cēloņi - psiholoģiskā un sociālā spriedze, ko rada saskarsme ar svešu kultūru, dažkārt arī uzturēšanās nelegālais raksturs, vides maiņa, valodas zināšanu trūkums, uzticēšanās un informācijas trūkums, garīgās veselības problēmas; apdraudējumi, kas jau pārdzīvoti izcelsmes valstī; nabadzība un bīstami darba apstākļi; nepietiekama veselības aprūpes pieejamība, kā arī nepietiekama informācija par veselības aprūpes pakalpojumiem, veselības veicināšanu un preventīvajiem pakalpojumiem;
Iebraucot Eiropas Savienības valstīs, trešo valstu valstspiederīgajiem ar invaliditāti bieži rodas papildus sarežģījumi, ko izraisa ne tikai viņa izcelsme, bet arī invaliditāte. Uz šiem cilvēkiem parasti netiek attiecināti valsts un pašvaldības sniegtie pakalpojumi noteiktām mērķa grupām, savas invaliditātes dēļ viņiem savukārt ir sarežģīti vai pat neiespējami izmantot pakalpojumus un atbalstu, kas paredzētas trešo valstu valstspiederīgajiem.
Profesionāļiem, kas Latvijā strādā ar trešo valstu valstspiederīgajiem, bieži pietrūkst informācijas, kā vislabāk palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti – kā ērtāk komunicēt, kā izveidot labāku kontaktu un atrast veiksmīgāko atbalsta veidu.
Lai pastāstītu vairāk par šiem un citiem jautājumiem, LCĪVSO SUSTENTO projekta „Apmācību kurss profesionāļiem darbam ar trešo valstu valstspiederīgajiem, kuriem ir invaliditāte vai hroniskas slimības” ietvaros, laika posmā no pagājuša gada rudens līdz 30.jūnijam šajā gadā, ir izveidots Latvijā nebijis mācību materiāls, kurā iekļauta gan grāmata „Par invaliditāti bez barjerām”, gan to papildinošs kompaktdisks.
Abi izdevumi sagatavoti, kārtojot visu informāciju dažādās nodaļās: „Sapratne par invaliditāti no senatnes līdz mūsdienām”, kurā ir vēsturisks pārskats par to, kā veidojusies un mainījusies sabiedrības attieksme pret invaliditāti daudzu gadsimtu garumā. Sadaļa „Invaliditātes jēdziens un tā attīstība. Invaliditātes medicīniskais un sociālais modelis”– dod iespēju ieskatīties divos dažādos skatījumos uz invaliditāti. Savukārt sadaļa „Invaliditātes veidi. Barjeras. Komunikācija” sniedz ļoti praktiskus padomus, kā vienkāršāk un efektīvāk veidot sarunu ar cilvēkiem, kuriem ir invaliditāte.
 „No kultūru un reliģiju dažādības uz vienlīdzīgām cilvēciskām vērtībām” iepazīstina ar gan ar pašmāju, gan citu tautu kultūru atšķirībām, kas reizēm spēj radīt gan pārsteidzošu saskaņu, gan nesaprašanos.
Grāmatai klātpievienotajā kompaktdiskā ir apkopoti dažādi materiāli, kas izmantojami, organizējot seminārus vai arī vienkārši pārrunājot kādus no šiem jautājumiem. Šeit apkopoti gan attēli un video, gan arī daži testi un uzdevumi labākas sapratnes veidošanai.
Viss šis materiāls, kā arī specifiskā apmācību programma, ir tapis, saņemot ES un Latvijas finansējumu: „80% no projekta „Apmācību kurss profesionāļiem darbam ar trešo valstu valstspiederīgajiem, kuriem ir invaliditāte vai hroniskas slimības” finansē Eiropas Savienība no Eiropas Integrācijas fonda un 20% Latvijas valsts.”
Vairāk informācijas iespējams uzzināt, sazinoties ar LCĪVSO SUSTENTO projektu vadītāju Ivetu Neimani.
 
  
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 4945108