sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Masu medijiem > SUSTENTO vēstule Valsts amatpersonām par kompensējamajiem medikamentiem Drukāt
SUSTENTO vēstule Valsts amatpersonām par kompensējamajiem medikamentiem
 
SUSTENTO šajā vēstulē Valsts amatpersonas aicina atcerēties, „ka medicīna nav bizness, kas vērsts uz peļņas iegūšanu, bet gan pirmkārt sociālais pakalpojums, kas atdevi dos tikai ilgtermiņā. Aizmirstot šo vispārzināmo patiesību, briesmām tiek pakļauti ne tikai šī brīža Latvijas iedzīvotāji, bet arī mūsu valsts nākamās paaudzes.
 
Kompensējamo medikamentu regulāra lietošana vairāk nekā 400 000, hroniski slimiem cilvēkiem ar tādām diagnozēm kā diabēts, astma, sirds išēmiskā slimība, hipertensija, reimatoīdais artrīts un daudzām citām, Latvijā ir ne tikai labas pašsajūtas nodrošinājums, bet bieži arī dzīvības priekšnoteikums. Tāpēc katrs samazinājums šajā budžetā uzskatāms kā tiešs apdraudējums dzīvībai.”
 
SUSTENTO atgādina, ka Latvijas valsts izdevumi kompensējamiem medikamentiem jau tagad ir zemākie Eiropā.
 
„Šī budžeta tālāka samazināšana palielinās pacientu līdzmaksājumus par medikamentiem, un tas būtiski ietekmēs hroniski slimo cilvēku dzīves kvalitāti, kas attiecīgi ierobežos gandrīz pusmiljona Latvijas iedzīvotāju spēju pilnvērtīgi dzīvot un strādāt, dodot savu ieguldījumu Latvijas ekonomikas atveseļošanā.
Latvijas Republikas Satversmes 111. pants nosaka, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Tomēr jau šobrīd, pēc SUSTENTO jūnijā veiktās telefonaptaujas, 70% aptaujāto nevar atļauties nepieciešamos medicīnas pakalpojumus, 22% nenopērk visus ārsta izrakstītos medikamentus, bet 5% no aptaujātajiem jau tagad nevar iegādāties ārsta nozīmētos kompensējamos medikamentus. Jāatgādina, ka zāles iedzīvotājiem no šā gada jau tāpat ir sadārdzinājušās, palielinot PVN likmi medikamentiem no 5 uz 10%. Aptaujas dati rāda, ka pēc PVN pieauguma 76% no pacientiem par zālēm tērē vairāk naudas un vidēji izdevumi palielinājušies par 15 Ls mēnesī.
 
Valstī pacientiem finansiāli faktiski jau vairs nav pieejama plānveida stacionārā aprūpe, no nesena laika ir ierobežota arī neatliekamā palīdzība. Pētījumi liecina, ka vislētākā veselības aprūpes daļa ir profilakse un ambulatorā palīdzība. Kompensējamie medikamenti ir ambulatorās aprūpes neatņemama sastāvdaļa un lielākai daļai hronisku pacientu vienīgais palīdzības veids. Samazinot arī kompensējamo medikamentu finansējumu, cilvēki ar hroniskām un ļoti smagām slimībām tiks atstāti bez jebkādas medicīniskās palīdzības.”
 
Vēstules nobeigumā SUSTENTO aicina, šo daudzo cilvēku vārdā, nepieļaut finansējuma samazināšanu kompensējamiem medikamentiem, jo aiz tā stāv cilvēku dzīvības.
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5000619