sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Par braucienu reģistrāciju sabiedriskajā transportā Drukāt
Par braucienu reģistrāciju sabiedriskajā transportā

Par braucienu reģistrāciju sabiedriskajā transportā

Lai varētu veikt personu ar invaliditāti veikto braucienu uzskaiti elektroniski, 2015. gada martā tika apstiprināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 153 “Noteikumi par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus maršrutu tīkla maršrutos” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 153).

Autotransporta direkcija, transporta nozares speciālisti un personu ar invaliditāti pārstāvji jau kopš to apstiprināšanas ir norādījuši uz virkni problēmu, kas rastos, ja šie noteikumi tiktu realizēti dzīvē un sistēma tiktu ieviesta tieši tāda, kā ir aprakstīts noteikumos.

Šobrīd personas ar invaliditāti, iekāpjot sabiedriskajā transportā, uzrāda apliecību un saņem nulles vērtības biļeti. Savukārt MK noteikumi Nr. 153 paredz, ka:

  • šai pasažieru grupai, lai varētu braukt sabiedriskajā transportā bez maksas, būtu jākļūst par vienas bankas klientiem, jāatver tajā konts un jāsaņem konkrētās bankas norēķinu karte;
  • pasažieri ar invaliditāti būtu spiesti reģistrēt braucienu ar bankas karti, ievadot PIN kodu terminālī, neskatoties uz to, ka to lokā ir personas, kurām ir grūtības to izdarīt, un personas, kuras to fiziski nevar izdarīt;
  • MK noteikumos nekas nav teikts par personu datu aizsardzību, un tas nozīmē, ka sensitīvā informācija par piešķirto invaliditāti nonāks privātu uzņēmumu rīcībā;
  • MK noteikumi neparedz arī rīcību gadījumos, kad sistēma kādu iemeslu dēļ varētu nestrādāt, un tas nozīmē, ka nauda par braucienu sabiedriskajā transportā varētu tikt atskaitīta no personas ar invaliditāti konta, viņai pašai par to nemaz nezinot. Turklāt, ja šai personai ir arī pavadonis, tad pastāv risks, ka no konta tiktu atskaitīti finanšu līdzekļi par diviem braucieniem.

Šīs ir tikai dažas būtiskas lietas, kas nav pieņemamas esošajā noteikumu redakcijā. Plānotā sistēmas maiņa nav uzlabojums un nepalīdzēs paaugstināt dzīves kvalitāti personām ar invaliditāti. Tā ne tikai apgrūtina personu ar invaliditāti iespējas braukt sabiedriskajā transportā bez maksas, bet tās ieviešana valstij izmaksātu ļoti daudz un radītu zaudējumus. Tāpēc Autotransporta direkcija kopā ar partneriem joprojām turpina skaidrot iesaistītajām institūcijām, ka kārtībai, kādā personas ar invaliditāti var braukt reģionālo maršrutu autobusos un vilcienā, ir jāpaliek nemainīgai ar nosacījumu, ka tiek uzlabota kontrole.

Autotransporta direkcija un Satiksmes ministrija ir izveidojusi citu, alternatīvu risinājumu, kas neapgrūtinātu pasažieru iespējas saņemt sabiedriskā transporta pakalpojumu bez maksas. Tā ieviešana izmaksātu būtiski mazāk un sniegtu papildu labumu maksājošajiem pasažieriem.

Alternatīvais risinājums paredz:

  • izveidot valsts informācijas sistēmu, kur koncentrētos dati par aktuālo braukšanas maksas atvieglojumu saņēmēju statusu. Tas kontrolējošajām iestādēm nodrošinās iespēju pārliecināties par invalīda apliecības derīguma termiņu;
  • pakāpeniski ieviest bezskaidras naudas norēķinu iespējas sabiedriskajā transportā, kur tas ir racionāli. Tas nozīmē, ka, braucot reģionālajos maršrutos, braukšanas maksas atvieglojumu saņēmējiem pakalpojuma saņemšanas kārtība nemainītos, bet maksājošajiem pasažieriem būtu papildu iespēja norēķināties par pakalpojumu;
  • republikas nozīmes pilsētām, kur sabiedriskā transporta pakalpojuma pasūtītājs ir pilsētas dome, bet personu ar invaliditāti braucienus šajos maršrutos apmaksā valsts, tiktu noteikts pārejas periods līdz 2020. gada beigām ieviest elektronisku attiecīgās pasažieru kategorijas uzskaiti.

Šobrīd vēl joprojām nav panākta vienošanās ar visām iesaistītajām institūcijām par to, kāds risinājums tiks ieviests sabiedriskajā transportā un ar kādām izmaiņām jārēķinās personām ar invaliditāti.

Ir svarīgi nepieļaut tuvredzīgu un nepārdomātu lēmumu pieņemšanu un informēt atbildīgās amatpersonas par mūsu iebildumiem pret MK noteikumiem Nr. 153! Tāpēc SUSTENTO biedri aicināti izteikt viedokli par to, kā Latvijā veidot pieejamu un ērtu sistēmu braucienu reģistrēšanai sabiedriskajā transportā!

Izsakiet savu viedokli, rakstot e-pasta vēstuli Labklājības ministrijai uz e-pasta adresi lm@lm.gov.lv vai Ministru kabineta un Valsts kancelejas atbildīgajām amatpersonām – vk@mk.gov.lv

Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5236740