sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Ģimenes ārstu streiks: ar ko jārēķinās, ja ārstu protestu laikā nepieciešama mediķu palīdzība? Drukāt
Ģimenes ārstu streiks: ar ko jārēķinās, ja ārstu protestu laikā nepieciešama mediķu palīdzība?

Ģimenes ārstu streiks:

ar ko jārēķinās, ja ārstu protestu laikā nepieciešama mediķu palīdzība?

Kā zināms, š. g. 3. jūlijā plkst. 12 ģimenes ārsti uzsāka beztermiņa streiku, izvirzot valdībai konkrētas prasības un solot streikot, līdz tās tiks izpildītas. Tas pamatoti radījis sabiedrībā satraukumu par to, kādas būs iespējas streika laikā saņemt mediķu palīdzību. Bažas pastiprina fakts, ka nav precīzas informācijas par to, cik tieši ģimenes ārstu piedalās streikā. Nacionālais veselības dienests (NVD) skaidro, ka daļa ģimenes ārstu nav sniegusi informāciju par dalību protesta akcijā vai šobrīd nevar sniegt viennozīmīgu atbildi, savukārt vairāki ģimenes ārsti atkārtoti sazinās ar NVD, lai ziņotu, ka ir mainījuši lēmumu un protesta akcijā tomēr nepiedalīsies.

Lai potenciālajiem pacientiem būtu vieglāk orientēties šajā situācijā, apkopojām, mūsuprāt, svarīgāko par ģimenes ārstu streiku.

Būtiskākais par ģimenes ārstu streiku

  • 3. jūlijā uzsāktais ģimenes ārstu streiks ir beztermiņa.
  • Mediķiem ir trīs prasības:

1) palielināt valsts finansējumu par 30%;

2) atsaukt plānoto veselības aprūpes sistēmas reformu,

3) atlikt “e-veselības” obligāto ieviešanu.

 

  • Pēc ārstu organizāciju sniegtās informācijas, streikā piedalās ap 600 ģimenes ārstu, kuri streika laikā:

       - nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus;

       - neizrakstīs darba nespējas lapas;

       - neizrakstīs receptes.

Kur un kādu palīdzību iespējams saņemt ģimenes ārstu streika laikā1. Ja rodas nepieciešamība saņemt kādu no ģimenes ārsta sniegtajiem pakalpojumiem, vispirms iedzīvotāji tiek aicināti telefoniski sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, lai noskaidrotu, vai ģimenes ārsts piedalās protesta akcijā.

 

  1. Ja rodas nepieciešamība saņemt kādu no ģimenes ārsta sniegtajiem pakalpojumiem, vispirms iedzīvotāji tiek aicināti telefoniski sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, lai noskaidrotu, vai ģimenes ārsts piedalās protesta akcijā.
  2. Ja ģimenes ārsts nav pieejams, primāri ieteicams vērsties pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros un protesta laikā pieņem pacientus ne tikai vakara stundās, bet arī dienas laikā. Savukārt lauku reģionos var vērsties feldšerpunktos, kuros strādā ārstu palīgi.
  3. Ja dežūrārsti vai feldšerpunkti nav pieejamā attālumā, medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Šajās iestādēs jāvēršas arī tad, ja konsultācija ir nepieciešama steidzami – piemēram, hronisku slimību paasinājuma gadījumos, traumu, apdegumu un citos akūtos gadījumos.
  4. Ja nepieciešama valsts kompensējamo medikamentu recepte, pēc tās jādodas pie dežūrārsta, ārsta steidzamās medicīniskās palīdzības punktā (traumpunktā) vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Ieteicams iepriekš sazināties ar ārstniecības iestādi, jo, piemēram, konkrētais dežūrārsts var būt gan ģimenes ārsts, kuram ir tiesības izrakstīt valsts kompensējamo medikamentu recepti, gan dežūrķirurgs, kuram šādu tiesību nav.
  5. Jaundzimušo un bērnu vakcinācijas gadījumā būs iespējams vērsties pie dežūrārstiem vai pediatriem, lai saņemtu rekomendācijas par paredzēto vakcināciju veikšanas iespējām. Vakcinācija tiks īstenota vakcinācijas kabinetos.
  6. Plašāka informācija par ārstniecības iestādēm, kurās protesta laikā var saņemt medicīnisko palīdzību akūtā gadījumā, ir attēlota speciāli izveidotā interaktīvā kartē. Karte un informācija par to, kur var atvērt darbnespējas lapas, saņemt medikamentu receptes un citus pakalpojumus, ir pieejama NVD mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, sadaļā „Medicīniskās palīdzības saņemšana protesta laikā”.

 

 

Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5236770