sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Laiks pielikt punktu! Drukāt
Laiks pielikt punktu!

Sekojot līdzi vienai no šībrīža aktuālākajām tēmām – veselības aprūpes finansējums-, rodas vairāki jautājumi un atzinumi.

1. Šobrīd ir pienācis negaidīti labs un, iespējams, pat auglīgs brīdis  veselības pieejamības uzlabošanai mūsu valstī.  Eiropas komisija  ir ļāvusi pacientu veselības aprūpes pakalpojuma uzlabošanai un pieejamības veicināšanai  palielināt valsts deficītu un iepludināt veselības aprūpē 110 miljonus eiro, kas ir lauvas tiesa no naudas, kura (pēc VM aprēķina) nepieciešama šo mērķu sasniegšanai.

2. Tomēr vēl aizvien  nav skaidrības, kur ņemt trūkstošo naudu. Jau ilgāku laiku par to tiek spriests aiz slēgtām valdības durvīm, pa brīdim izmetot kādu ideju plašākai publikai. Vidēji tuvākās diennakts laikā kāds cits šīs darba grupas dalībnieks šo ideju jau ie apstrīdējis. Tāda nenoteiktība vieš dažādas baumas un rada nedrošību, vai izvēlētais variants patiešām ir labākais.

Pacientu organizācijas šajā lemšanā nav iesaistītas un tāpēc arī nespēj cilvēkiem skaidrot ideju pamatojumu. 

Saprasts tikai viens: ir "jāsametas" mediķu algām, jo tās nedrīkst finansēt no EK atļautajiem miljoniem. Šis liekas ļoti saprotams un objektīvs iemesls, tomēr var būt ar tālejošām sekām. Esmu pat dzirdējusi viedokli, ka šāds risinājums varētu būt kā sniega bumba, jo algām naudas trūkst arī skolotājiem, policistiem, ugunsdzēsējiem, kā arī ministrijas nevar noturēt kadrus zemā atalgojuma dēļ. Papildus "samešanos" valsts budžeta darbinieku algām var kļūt par tādu kā burvju nūjiņu zemā atalgojuma ugunsgrēku dzēšanai.

3. Latvijā nav zemu nodokļu un nav skaidrs, kāpēc naudas budžetā tomēr nepietiek un nepietiek. Valdība baidās no reālas budžeta pārdales un visvairāk - no pašvaldību līdzekļu samazināšanas vai papildus funkciju, kas saistītas ar veselības aprūpes, nodrošināšanu iedzīvotājiem uzlikšanu pašvaldībām. Tas ir interesanti - valdība nebaidās no tautas, bet baidās no pašvaldību vadītājiem. Droši vien ir taktiski pareizi novest cilvēkus līdz izmisumam un, kad tie iztērējuši visu savu enerģiju nerisināmu problēmu risināšanā, tad  vienkārši paaugstināt nodokli vai uzlikt jaunu. Cilvēkiem vairs nav spēka pretoties, un viss, ko viņi vēlas, ir jau vienalga kāda, bet kārtība. 

4. Reformas ir kā viens no noteikumiem EK naudai. Visi Latvijā runājam, ka situācija ir katastrofāla, bet nez kāpēc daļa sabiedrības, tostarp no medicīnas profesionāļu vidus, ir pārliecināta, ka visu var atrisināt nauda. Tajā pašā laikā, neieviešot citas reformas, kaut vai e-veselību, nekas nemainīsies ne pie kādas naudas. Jau ilgstoši neviens veselības ministrs nav varējis noturēties, lai ieviestu kaut daļu reformu. Izskatās, ka ir grupas, kuras apmierina esošā situācija, un, tikko iecerētā reforma skar stingrāku uzskaiti un caurspīdīgumu, atskan aicinājumi ministram atkāpties. Rezultāts - nekas nemainās. Mēs, protams, varam modelēt daudzus reformu riskus, bet mēs nekad neuzzināsim, vai riski iestājās, vai ieguvumi ir lielāki.

5. Lēmumu pieņemšanas laiks ir beidzies, un šobrīd ir lielas bažas par sasteigtiem lēmumiem. Lēmumiem, kas ir neizanalizēti un neizskaidroti ne profesionāļiem, ne plašākai sabiedrībai.

Rezultātā atkal var rasties jaunas nesaprašanās, nevēlēšanās, pretestības un daudz kā cita, kas var izgāzt vislabākos plānus.

Nav viena ieteikuma vai risinājuma šai situācijai. Tomēr pirmais un galvenais ir komunikācija ar sabiedrību. Skaidrošana argumentēti dažādām cilvēku grupām. 

Mēs aicinātu valdību atteikties no savām simpātijām un interesēm un beidzot piešķirt veselības aprūpei 12% no valsts  kopbudžeta, neiekļaujot tajā EK atļauto finansējumu, par ko iestājās mūsu organizācija.

                                                                                           

                                                                                              Gunta Anča

                                                                                                             

Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5236821