sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Masu medijiem > SUSTENTO aktivitātes pieejama tūrisma attīstībā Drukāt
SUSTENTO aktivitātes pieejama tūrisma attīstībā

SUSTENTO aktivitātes pieejama tūrisma attīstībā

 

Ar š.g. maiju LCĪVSO SUSTENTO pievienojās Eiropas Tūristu gidu asociācijas un partneru grupas: 9 tūrisma un invaliditātes jomas organizācijas, jaunai izglītojošai iniciatīvai „T-gids” (T-GuIDE). Kopā ar partneriem no Polijas, Austrijas, Lielbritānijas, Francijas, Spānijas, Itālijas un Beļģijas tiek veidots „T-gids” mācību kurss.

 

Šīs programmas mērķis ir nodrošināt nepieciešamās prasmes un zināšanas oficiālajiem tūrisma gidiem, lai cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem vai mācīšanās grūtībām gūtu labāku sapratni no gida stāstītā un pilnvērtīgāk izjustu Eiropas kultūras un vēsturiskās vietas.

 „Latvijas cilvēki ar invaliditāti, kas dzīvojuši un auguši valstī, kura ilgus gadus veidojusies Padomu Savienības sastāvā, vēl ne tik sen pat sapņot nevarēja par iespējām ceļot. Viņu ikdiena pamatā bija – dzīvot mājās un – labākajā gadījumā – strādāt, lai nopelnītu sev kādus iztikas līdzekļus. Atpūta un kur nu vēl tūrisms – šiem cilvēkiem nebija paredzēts. Tagad viss ir mainījies – pavērušās milzu iespējas ceļot ikvienam, tomēr vēl aizvien mūsu valstij trūkst zināšanu, lai piedāvātu vienlīdzīgas tūrisma iespējas cilvēkiem ar visa veida invaliditāti..”, SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Pamatojoties uz savām starptautiskajām iespējām, SUSTENTO pakāpeniski veicina Latvijā tos procesus, kas saistās ar tūrisma pieejamību. No vienas puses tiek iedrošināti cilvēki ar īpašajām vajadzībām doties izzināt tuvāko un tālāko pasauli kopā ar draugiem, tuviniekiem vai ceļotāju grupām. ES invaliditātes politikas ietekmē daudzviet ir izveidoti visiem tūristiem vienādi draudzīgi galamērķi un veidi, kā turp nokļūt. No otras – ar vairāku sociālo fondu atbalstu, kā arī ar privāto iniciatīvu tiek iepazīstināti Latvijas uzņēmēji, augstskolu mācību spēki un citi interesenti ar universālā dizaina pamatprincipiem. Bet ikdienā NVO, kas apvieno cilvēkus ar īpašajām vajadzībām, vides pieejamības pieredze palīdz uzņemt gan draugus no tāluma, gan reprezentablos ārzemju viesus, parādot to Latviju, kas ir atvērta ikvienam cilvēkam. Diemžēl tā ir neliela daļa no tā, ko ar šo piedāvājumu saprot mūsu valsts un arī viena daļa no privātajiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem. Pavisam nedaudz no tā, ko var apmeklēt un redzēt cilvēki, kuriem nav nekādu fizisko ierobežojumu. Iespējams, ka SUSTENTO un Valsts Tūrisma aģentūras sadarbība, kas arī iesākta šajā gadā – apzināt un izvērtēt Latvijas izcilākos tūristu galamērķus un to pieejamību – krasi mazinās izpratnes un attieksmes barjeras valstī kopumā. Taču fiziskā pieejamība nebūt nav vienīgā risināmā problēma.

SUSTENTO valdes priekšsēdētāja G.Anča uzsver, ka daudz jau esam runājuši par pieejamību saistībā ar cilvēkiem riteņkrēslos, ar cilvēkiem, kuriem ir pārvietošanās grūtības, kā arī ar neredzīgajiem un nedzirdīgajiem cilvēkiem, taču praktiski nemaz nav skarta tēma par īpašajām pieejamības problēmām cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem. Tāpēc SUSTENTO ir patiesi priecīgi iesaistīties jaunā starptautiskā projektā “Tūrisma gidi cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem vai mācīšanās grūtībām”. Ļoti ceram, ka kopīgi ar partneriem no dažādām ES valstīm spēsim atrast jaunus un interesantus risinājumus tieši šai cilvēku grupai – padarot viņu ceļojumus aizraujošus un viegli saprotamus.

Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5000658