sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Masu medijiem > SUSTENTO klātums plānotajā deinstitucionalizācijas procesā valstī Drukāt
SUSTENTO klātums plānotajā deinstitucionalizācijas procesā valstī
Š.g. 22.martā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdē piedalījās Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča un politikas koordinatore Iveta Neimane.
SUSTENTO darbības mērķis ir veicināt cilvēku ar invaliditāti un hroniskām saslimšanām tiesību ievērošanu nacionālās un vietējās varas lēmumu pieņemšanas procesos, kā arī ietekmēt šai mērķauditorijai labvēlīgas likumdošanas izstrādi, pieņemšanu un realizāciju.
Šoreiz pamats satraukumam ir Labklājības ministrijas projekts deinstitucionalizācijas stratēģijas izstrādē, kurā paredzēta aptuveni 1000 klientu izvērtēšana un to atgriešana patstāvīgā dzīvē. Pārsvarā valsts sociālās aprūpes centros klienti ir cilvēki ar dažāda smaguma garīgo atpalicību vai psihisko saslimšanu. Kam viņi varēs droši prasīt atbalstu turpmāk – vai pašvaldībai, vai tuviniekiem?
Arī LPS ir nobažījusies par šo jautājumu, jo, lai izbijušos klientus integrētu patstāvīgā dzīvē, pirmkārt, ir nepieciešami mājokļi. Pašvaldībām ir ļoti maz vai arī nav īres dzīvokļu un namu, jo nav būvniecībai nepieciešamo līdzekļu. Vai izvērtētie klienti ar īpašajām vajadzībām un ar savām invaliditātes pensijām spēs apmaksāt komunālos maksājumus, iegādāties pārtiku, apģērbu, zāles? Viņiem noteikti būs nepieciešama sociālā palīdzība un dažādi papildus pakalpojumi, un tie būs jāsedz no pašvaldību budžetiem. Kur ņemt šos līdzekļus?
Vai sabiedrība kopumā ir/būs gatava labvēlīgi un atbalstoši uzņemt šos cilvēkus savā vidū?
Uz šiem un vēl citiem aktuāliem jautājumiem atbildi sniedza komitejas sēdē klātesošā Labklājības ministre Ilze Viņķele, Valsts sekretāre Ieva Jaunzeme un Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.
Diskusijas laikā radās iespaids, ka ministrija ir šobrīd izstrādājusi tikai uzmetumu ilgtermiņa rīcībai, vadoties pēc iecerētajām pamatnostādnēm sociālo pakalpojumu attīstībai 2013.-2019.gadam, jo tika prezentēta shēma, kurā dominēja trīs cipari: 12 miljoni eiro no Eiropas Sociālā fonda, 2-4 institūcijas, kas tiks likvidētas un 1000 cilvēku jeb izvērtēto klientu, kuru dzīves kvalitāte viņu nākotnē nerada nekādu drošuma sajūtu.
Tomēr saņemtā protekcija no Eiropas Komisijas iecerētajai LM deinstitucionalizācijas politikai, par ko, atbildot uz satrauktajiem jautājumiem, stāstīja ministre I.Viņķele, liek sagaidīt jau konstruktīvāku turpmākās darbības plānu, ar ko tika solīts iepazīstināt jau pēc pāris mēnešiem – š.g. jūnijā.
Laiks izdiskutēt un noskaidrot, kādi būs ieguvumi un kādi – zaudējumi no šīs reformas, ir pietiekams. Atliek vien vēlēties, lai nevalstisko organizāciju, starp citu, arī pašvaldību līdzdalība pamatnostādņu ieviešanas un rīcības plānu izstrādē, kā arī ieviešanas uzraudzībā notiktu dialoga un partnerības līmenī.  
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 4902873