sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Trešais Eiropas Parlaments cilvēkiem ar invaliditāti – vēsturisks notikums Eiropas Parlamentā Drukāt
Trešais Eiropas Parlaments cilvēkiem ar invaliditāti – vēsturisks notikums Eiropas Parlamentā

Trešais Eiropas Parlaments cilvēkiem ar invaliditāti – vēsturisks notikums                Eiropas Parlamentā


2012. gada 5. decembrī vairāk nekā 450 delegātu no organizācijām, kas apvieno cilvēkus ar invaliditāti no visas Eiropas, tikās ar Eiropas Parlamenta līderiem, Parlamenta deputātiem un Eiropas Komisijas pārstāvjiem, lai diskutētu par to, kā Eiropas Savienība ir plānojusi nodrošināt cilvēku ar invaliditāti tiesību ievērošanu.
Kāpēc tas bija vēsturisks pasākums?


Atšķirībā no 1. un 2. sanāksmes, kas notika 1993. un 2003.gadā - 3. Eiropas Parlaments par cilvēku ar invaliditāti tiesībām notika nozīmīgā laikā. 2013.gadā - ES būs jāsniedz savs 1 ziņojums Apvienoto Nāciju Organizācijai par to, kā tiek īstenotas vairāk nekā 80 miljonu ES iedzīvotāju ar invaliditāti tiesības, atbilstoši kā tas noteikts ANO Konvencijā „Par personu ar invaliditāti tiesībām”. Tas ir pirmais cilvēktiesību līgums, ko Eiropas Savienība jebkad ratificējusi.

 

Pasākums tika organizēts kā Eiropas Parlamenta sēde, izmantojot deputātu sapulču norises noteikumus. Tās laikā delegāti no cilvēku ar invaliditāti organizācijām pieņēma rezolūciju, kura aicina Eiropas institūcijas un konsultatīvos partnerus Eiropas Savienībā un dalībvalstīs, sociālos partnerus (darba devēju organizācijas un arodbiedrības), pilsonisko sabiedrību un citus lēmumu pieņēmējus veikt atbilstošus pasākumus, lai īstenotu cilvēku ar invaliditāti tiesības Eiropā.

„3. Eiropas Parlaments cilvēkiem ar invaliditāti ir veids, kā parādīt ES līderiem, ka ir tikai viena iespējamā atbilde uz krīzi, kas pārsteidza Eiropu nesagatavotu. Tā ir – vairāk demokrātijas, vairāk līdzdalības un vienotāku cilvēku ar invaliditāti viedokli.Šodien mēs esam vairāk, mēs esam stiprāki, mēs esam skaļāki un mēs esam Eiropas demokrātijas mājā. Mēs esam pārliecināti, ka ir nepieciešams uzsākt dialogu par pasākumiem, kas ietekmēs mūsu dzīvi. Bet ļaujiet man īpaši uzsvērt visneaizsargātākos mūsu vidū - sievietes, jauniešus, bērnus un cilvēkus ar invaliditāti, kuriem nepieciešams augsta līmeņa atbalsts, arī tos, kas dzīvo institūcijās.
Mūsu pienākums pret viņiem ir panākt labāku Eiropu cilvēkiem ar visa veida invaliditāti,” uzsvēra Eiropas Cilvēku ar invaliditāti foruma priekšsēdētājs Jannis Vardakastanis.

Atklāšanas uzrunā, Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs pauda Eiropas Parlamenta apņemšanos aizsargāt cilvēku ar invaliditāti tiesības šajos grūtajos krīzes laikos: „Ir pierādījumi, ka taupības politika vissmagāk skārusi visneaizsargātāko sabiedrības daļu. Pastāv reāls risks, ka cilvēku ar invaliditāti tiesības un iespējas tiek atstumtas pagātnē desmitgadēm atpakaļ. Situācija šodien ir vienkārši nepieņemama:
cilvēki ar invaliditāti joprojām piedzīvo lielāko nabadzību un atstumtību.Izglītības un nodarbinātības līmenis cilvēkiem ar invaliditāti dažās valstīs joprojām ir ļoti zems salīdzinājumā ar kopējo iedzīvotāju līmeni. Šī cilvēku ar invaliditāti izslēgšana rada milzīgus zaudējumus gan pašiem cilvēkiem, gan sabiedrībai kopumā”, norādīja M. Šulcs.

Viņš arī pauda Parlamenta iebildumus pret „Eiropas Pieejamības aktu” un uzsvēra, ka „Parlamentam nepieciešami ļoti rūpīgi izstrādāti priekšlikumi, lai papildinātu plānoto likumdošanas aktu un veiktu būtiskus pasākumus tā atbalstam”.

Eiropas ombuds – Nikiforos Diamandouros paskaidroja ombuda lomu, īstenojot cilvēku ar invaliditāti tiesības Eiropas Savienībā. Eiropas Ombuds ir viena no organizācijām, kas veicina ANO Konvencijas „Par personu ar invaliditāti tiesībām” īstenošanas uzraudzību Eiropas Savienības ietvaros. „Es varu jums apliecināt, ka ombuds piedalīsies kā aktīvs dalībnieks. Mums jābūt drosmīgiem un aktīviem, lai nodrošinātu, ka ES izvirza priekšplānā Konvencijas īstenošanu. Es darīšu visu, lai pildītu šo apņemšanos.
Ir svarīgi, lai ES turētu savus solījumus pildīt Konvenciju „Par personu ar invaliditāti tiesībām "norādīja ES Ombuds Nikiforos Diamandouros.

 

Pasākumā bija pārstāvētas visas Eiropas Parlamenta politiskās grupas. Eiropas Cilvēku ar invaliditāti foruma priekšsēdētājs Jannis Vardakastanis, aicināja šo grupu līderus uz tikšanos nākotnē, lai risinātu problēmas saistībā ar pašreizējo krīzi Eiropā.

Latvijas delegāciju Eiropa Parlamenta sēdē pārstāvēja Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO 14 dalīborganizāciju līderi no visas Latvijas. SUSTENTO apvieno 34 cilvēku ar invaliditāti un hroniskām slimībām organizācijas un ir Eiropas Cilvēku ar invaliditāti foruma valdē. Delegācijas dalību 3. Eiropas Parlamentā cilvēkiem ar invaliditātiatbalstīja Latvijas Eiropas Parlamenta deputāts Kārlis Šadurskis.

                                                            

 
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 4765998