sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Izgulējumu pacienti varēs pieteikties uz bezmaksas ārstu mājas vizītēm Drukāt
Izgulējumu pacienti varēs pieteikties uz bezmaksas ārstu mājas vizītēm
 
 Izgulējumu pacienti varēs pieteikties uz bezmaksas ārstu mājas vizītēm

Sekojot citu pasaules valstu veselības organizāciju iesāktajai tradīcijai, šogad arī Latvijā 20. novembrī tiks atzīmēta īpaša, izgulējumiem veltīta diena, kuras laikā pacienti, to tuvinieki, medicīnas un aprūpes jomā strādājošie un visa sabiedrība aicināta pievērst vairāk vērības izgulējumu rašanās cēloņiem un šīs problēmas risināšanai.

Lai pilnveidotu sabiedrības zināšanas, kā pasargāt sevi un citus no izgulējumiem, Brūču un izgulējumu asociācija sadarbībā ar Brūču klīniku un AB Medical ir izdevusi informatīvus materiālus- bukletu un plakātu, kas drukātā veidā būs pieejami lielākajās medicīnas iestādēs, bet elektroniskā formā būs lejuplādējami organizācijas mājas lapā: www.problemwounds.lv.

Pacientiem, kuriem izgulējumi jau radušies, tiks piedāvāta iespēja pieteikties uz bezmaksas brūču speciālista vizīti savā dzīvesvietā, kuras laikā ārsts apskatīs brūces, ieteiks ārstēšanu un izstāstīs, kā rūpēties par sevi ikdienā. Rīgas apkaimes pacienti saņems arī Rīgas Domes Labklājības departamenta Sociālā dienesta materiālus ar informāciju, kur vērsties pēc sociālās palīdzības un kādi pakalpojumi viņiem pienākas. Par vizītēm lūdzam interesēties 20. - 27. novembrim 9.00 -17.00, zvanot pa tālruni 20388909 .

Izgulējumi ir veselības problēma, ar kurām bieži saskaras cilvēki ar ierobežotām kustību iespējām. Visvairāk šim riskam pakļauti cilvēki ar mugurkaula traumām, pacienti ar neiroloģiskām slimībām, tie, kas ilgstoši atrodas bezsamaņā, un cilvēki sirmā vecumā. Ilgstoši nemainot stāvokli, audos, kuri tiek saspiesti zem ķermeņa svara, samazinās asins apgāde un tie pakāpeniski atmirst. Šajās vietās pēc neilga izveidojas brūces, kas neārstētas turpina paplašināties un bojāt arvien dziļākus audus, kā arī var izraisīt asins saindēšanos. Jāatceras, ka dažkārt pietiek vien ar pāris stundām nekustīgā stāvoklī, lai rastos virspusēji ādas bojājumi, tāpēc pacientam pašam vai ar tuvinieku palīdzību ik dienas uzmanīgi jāseko līdzi pozīciju maiņai un ādas veselības stāvoklim. Atšķirībā no nobrāzta ceļgala vai citām ikdienišķām traumām, izgulējumu brūces grūti padodas ārstēšanai, tāpēc šo problēmu ir būtiski uzsākt risināt sākuma stadijā, kamēr vēl iespējams palīdzēt ar vienkāršākām ārstniecības metodēm un rūpīgu profilakses pasākumu ievērošanu. Lai sadziedētu ielaistus un plašus izgulējumus, nereti tiek pielietotas mikroķirurģijas metodes, un pacienta atveseļošanās var ilgt daudzus mēnešus, daļu no kuriem nāksies pavadīt slimnīcas palātā. 

 
 
 
 
 

Pēc EPUAP (European Pressure Ulcer Advisory Panel) datiem Eiropā izgulējumi ir  aptuveni 4 miljoniem cilvēku. Savukārt starp hospitalizētajiem pacientiem tie rodas no 8 līdz 23 procentos gadījumu. Latvijā mums ir visai skopa informācija par izgulējumu izplatību, tomēr, ņemot vērā, ka mēs veselības aprūpes kvalitātē esam vairākus soļus aiz Eiropas attīstītajām valstīm, skaitļi visticamāk nebūtu visai iepriecinoši,” stāsta Brūču klīnikas direktors Kaspars Snipe.

Izgulējumi nav tikai medicīnisks jautājums, tie ir arī sociālo problēmu indikators. Daudzās medicīnas un aprūpes iestādēs ir resursu trūkums, kura dēļ ne vienmēr ir iespējams atbilstoši apkopt nekustīgos pacientus. Liela daļa izgulējumu pacientu dzīvo ļoti trūcīgi un ekonomē uz veselības rēķina, speciālistu uzmeklējot tikai tad, kad izgulējums ir jau kārtīgas dūres lielumā. Vēl arvien daudzi pacienti izgulējumu iegūst arī nezināšanas dēļ, jo, pēkšņi nonākšanas ratiņkrēslā vai nekustīgi guļam gultā, viņiem nav pietiekoši izskaidrots, kā no tiem izvairīties. Visbeidzot arī attieksme pret savu veselību un vēlme rūpēties par līdzcilvēku smagā situācijā nav tāda, kā varētu vēlēties. Lai Latvijā samazinātu izgulējumu skaitu, ar šauru jomu darbinieku centieniem vien ir par maz- ir nepieciešama visas sabiedrības palīdzība. Tāpēc viens no galvenajiem Izgulējumu dienas pasākumu mērķiem ir plašāk aktualizēt šo jautājumu, sekmēt diskusijas, kā arī atgādinās, ka vislabākās zāles pret izgulējumiem tāpat kā pret daudzām citām kaitēm ir profilakse.

 

Brūču un izgulējumu asociācija pateicas Rīgas Domes Labklājības dienestam par atbalstu akcijas rīkošanā.

 

Daiga Rauba

Brūču un izgulējumu asociācijas pārstāve

28288534

www.problemwounds.lv

info@problemwounds.lv

 
 
 
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 4821946