sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Vai gaidāmā Latvijas prezidēšana Eiropas Savienībā ir savienojama ar ilgstošiem Eiropas Savienības iedzīvotāju pamattiesību pārkāpumiem veselības aprūpes jomā? Drukāt
Vai gaidāmā Latvijas prezidēšana Eiropas Savienībā ir savienojama ar ilgstošiem Eiropas Savienības iedzīvotāju pamattiesību pārkāpumiem veselības aprūpes jomā?
        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) 20. novembrī kopā ar Latvijas Slimnīcu biedrību, Latvijas Ārstu biedrību, Latvijas Māsu asociāciju, Latvijas Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodsavienību, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju SUSTENTO un Latvijas Vecmāšu asociāciju parakstīs aicinājumu Eiropas Savienības Padomei un Eiropas Parlamentam vērtēt, vai gaidāmā Latvijas prezidēšana Eiropas Savienībā ir savienojama ar ilgstošiem Eiropas Savienības iedzīvotāju pamattiesību pārkāpumiem veselības aprūpes jomā.
 

        Protesta akcijas dalībnieku ieskatā nav pieļaujama situācija, kurā topošā prezidentvalsts gadiem ilgi nespēj rast politisko gribu sakārtot veselības aprūpes finansējumu atbilstoši labai starptautiskai praksei, lai nodrošinātu iedzīvotājiem vienlīdzīgi pieejamu un augsti kvalitatīvu veselības aprūpi. Pēc Eiropas veselības aprūpes patērētāju indeksa (EHCI) jaunākajiem datiem veselības aprūpes kvalitāte Latvijā ir vienā no pēdējām vietām Eiropā, un šāda situācija atkārtojas gadu no gada. Tajā pašā laikā Pasaules Veselības organizācijas dati rāda, ka vieta indeksā ir tieši atkarīga no valsts finansējuma veselības aprūpei.

        Vidēji Eiropas Savienībā valsts veselības aprūpei gadā tērē 7,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), jaunajās dalībvalstīs – 5,2% no IKP. Latvijā šis rādītājs 2012. g. ir tikai 3,5%. Vēl vairāk - neraugoties uz to, ka divas pēdējās Valda Dombrovska valdības ir rakstiski solījušas finansējumu veselības aprūpei palielināt tā, lai 2014. g. sasniegtu 4,5% no IKP, 2013. g. budžetā veselības aprūpei ir paredzēti vairs tikai 3,15%. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem nav cerību uz pieejamāku veselības aprūpi ar mazākiem līdzmaksājumiem un īsākām rindām. Tas nozīmē, ka mediķiem nav cerību uz algu paaugstinājumu.

 

        Neraugoties uz sociālo partneru vairākkārtējiem aicinājumiem Saeimas deputātiem minēto situāciju labot 2013. gada budžeta projekta apspriešanas gaitā, visas pazīmes liecina, ka tas nenotiks. Līdz ar to LVSADA kopā ar minētajiem sadarbības partneriem pieņēma lēmumu neklusēt. Aicinājuma kopīga parakstīšana notika 20.11.2012.

Diskusijas

 

Apmeklētāji: 4820981